27 Aralık 2015 Pazar

Yeni yılda bazı inanışlar

2015 yılındaki son pazar gününden herkese merhabalaar!

Yeni yıla girmemize sadece dört gün kaldı. Ve tabi ki ben geçen sene de olduğu gibi gereksiz bir heyecana kapılmış bulunmaktayım. Evet aslında değişen sadece bir rakam. Ha 2015 ha 2016 ne fark ediyor bilmiyorum ama bu yılbaşı geceleri çok güzel olmuyor mu ya? Hatta yılbaşı gecelerini bırakın yılın son ayı olan aralık ayı da öyle. Alışveriş merkezleri, mağaza vitrinleri, sokaklar... Hepsi 1 ay öncesinden ışıl ışıl olmaya başlıyor. O çam ağaçlarının güzelliği insanın içini renklendiriyor. Zaten mağazalarda herkes bir hediye telaşında. Eşine, dostuna hediye bakmakla meşguller. Youtube kanallarında vlogmas videoları, bloglarda yılbaşı çekilişleri. Bu yeni yıl ruhu çok harika bir şey!

Ben de biraz önce batıl inançlara birazcık da olsa inandığım için yılbaşı gecesinde nelerin yapılması, nelerin yapılmaması gerektiğini araştırdım. Birkaçını da sizinle de paylaşmak istedim:

 • Yeni yıla girerken mutlaka üzerimizde kırmızı bir detay olmalıymış. Bu kırmızı bir elbise, kazak, çorap hatta ruj bile olabilirmiş.
 • Yeni yıla girmeden önce kırmızı bir dilek kesesi hazırlamalıymışız. Kesenin içine gerçekleşmesini istediğimiz dileklerimizi yazıp ağacımız varsa ağacımıza, yoksa evimizde bir köşeye saklamalıymışız.
 • Kötü enerjileri geçmiş yılda bırakmak için bu yıl neler yaşadıysak, bizi neler yıprattıysa bir kağıda bunları, öfkelerimizi, üzüntülerimizi yazmalı, tam yeni yıla girerken kağıdı yakmalı ve "affettim, teşekkür ettim" demeliymişiz.
 • Bir nar almalı ve poşete koyup evimizin kapısında patlatmalıymışız. Ve tabi ki daha sonra da afiyetle yemeliymişiz. 
 • Mutlaka evimizde mum yakmalı ve melek figürleriyle evimizi süslemeliymişiz.
 • Yeni yıla kahkaha atarak girmek tüm yılımızın neşe içerisinde geçmesini sağlarmış.
 • Saatler gece yarısını göstermeden önce 12 üzüm tanesini hazırlamalı ve gece tam 24.00’de üzümleri yemeliymişiz. İspanyollar ve Brezilyalılar bunun gelecek yılda mutlu geçecek 12 ayı simgelediğine inanırlarmış. 
Tabi ki hepsini olmasa da bazılarını yapmayı düşünüyorum. Mesela bu dilek kesesi olayı. Tamam adı üstünde batıl inanış ama insan yine de umutlanıyor. Hem de eğlenceli bence.

Bir de yılbaşında kar yağsa çok güzel olacak. Ya da bari hava biraz daha soğusun. Hiç kış mevsiminde gibi hissetmiyorum ben. Acaba bizim burada mı böyle?

Bu arada Delibal filmine gideniniz oldu mu? Bir sonraki yazıda ayrıca bahsedeceğim ama yine de sizin fikirlerinizi de merak ettim. Ben tabi ki ba-yıl-dım. Tamam belki biraz Çağatay'dan dolayı ama sanırım şu ana kadar izlediğim en güzel aşk filmiydi.

Neyse ya ben yavaştan gideyim artık. Malum yarın okul falan. 
Hepiniz kendinize iyi bakın. Görüşmek üzeree!

2 yorum:

 1. Gece yatmadan önce bir bardak süt ve kurabiye koyuyorlar burada Noel babanın geyikleri için. .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa öyle mi? Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkürleer :)

   Sil